O hořkých látkách

V dnešní době známe hořkou chuť především díky speciálním druhům lihovin nebo hořkých likérů. Někteří z nás si tuto chuť dopřávají v zelenině například čekance, kterou shánějí  hlavně na trzích, protože v oddělení čerstvých potravin v blízkém supermarketu tohoto druhu zeleniny moc nenajdeme.

Zájem o hořké látky, takzvané hořčiny a jejich všestranné účinky je v naší lidské historii velmi hluboce zakořeněn především ve vztahu k našemu zdraví. A to i přesto, že v životě mnoha lidí nehrají dnes už téměř žádnou roli. Současně ale stále více lidí trpí nejrůznějšími zdravotními potížemi. I to je důvod, proč bychom rádi přivedli hořké látky zpátky do naší stravy. Jsme totiž přesvědčeni o jejich skryté síle, která na naše zdraví působí komplexně.

Co jsou hořké látky?

Jako hořké látky - horčiny se označují chemické sloučeniny vyznačující se hořkou chutí. A právě tato hořká chuť je společnou vlastnostní všech takových substancí. I když, co se sekundárních metabolitů rostlin týká, z chemického hlediska žádná ucelená skupina hořkých látek neexistuje, přesto lze měřit a následně stanovit rozdílnou sílu hořkosti jednotlivých rostlin obsahujících hořké látky. Tato "hodnota hořkosti" se určuje z jednoho gramu hořkých látek, který se smíchá s vodou a následně se ředí tak dlouho, dokud výsledná substance stále ještě nějaké hořčiny obsahuje.

Proč není o hořkých látkách příliš slyšet?

V důsledku stále častějšího průmyslového zpracování potravin a výroby hotových pokrmů z naší stravy hořká chuť zcela vymizela. Primárně hořké potraviny, například salát rukola, už dávno nechutnají tak hořce, protože z nich byly hořčiny odstraněny. Jeden z našich základních smyslů, chuť, tak už dávno není ve svém původním stavu, ale je doslova manipulován přemrštěnou nabídkou cukru, soli a zvýrazňovačů chuti v potravinách. Naše chuťové pohárky už tak nejsou na hořkou chuť zvyklé, i když ta je jednou z pěti základních chutí, které náš jazyk může vnímat a rozlišit. Schopnost rozlišit každou tuto naši základní chuť se děje právě díky chuťovým pohárkům, pro které je dotek jazykem tím stimulem a podnětem, na jehož základě je pomocí nervů poslána do mozku důležitá informace o té které chuti. Přemrštěná nabídka sladké a slané chuti v dnešní stravě má za následek, že mnohem raději dáváme přednost jiným chutím, na které jsme si už zvykli, než chuti hořké.

Síla hořčin

Zázračná přírodní síla hořkých látek se ovšem využívá už po staletí, a to pro jejich rozmanité účinky na naše zdraví. Jak pro bylinkářku Hildegardu z Bingenu, tak v ájurvédě nebo tradiční čínské medicíně hrají hořké látky důležitou roli a jsou pro ně naprosto neodmyslitelnou součástí.

Abychom znovu dosáhli rovnováhy v naší stravě, je její doplnění o hořčiny zcela logickým krokem, protože už dávno neplatí, že bychom je automaticky konzumovali v hořké zelenině nebo bylinkách. A i když se snažíme a do své stravy hořké potraviny zařazujeme, ty už stejně dávno neobsahují původní množství hořčin. A přitom síla hořkých látek může zcela přirozeným způsobem pozitivně ovlivnit naše zdraví a pomoci nám cítit se dobře. Proto by měly být hořké látky v našem životě znovu využívány.

Hořké jako lepší varianta

V současné době z pěti základních lidských chutí známe především chuť sladkou, slanou a takzvanou chuť umami (tato chuť byla objevena relativně nedávno a je odvozená od kyseliny glutamové), a to hlavně kvůli nadměrnému používání zvýrazňovačů chuti v potravinách. Proto první reakcí, když sníme něco hořkého, je nejčastěji odpor a odmítnutí. Současně se ale říká, že čím větší odpor a odmítnutí je, tím víc naše tělo hořké látky potřebuje, protože si už od nich úplně odvyklo. Ovšem hned po prvním kontaktu jazyka s hořkými látkami to jde zpravidla velmi rychle a naše tělo si opět "vzpomene".

Dát si něco hořkého po jídle se tak celkem rychle stane lahodnější a přirozenější variantou tradiční "sladké tečky". A je to také zcela přirozený protipól sladké chuti mezi hlavními jídly, když nás odpoledne začne honit mlsná a my bychom si rádi dali něco na zub. Už jedna dávka hořkých kapek BitterLiebe má zpravidla významné účinky.

Je zapotřebí více hořké chuti!

Jak jsou hořké látky pro náš organismus důležité, věděli naši předkové už před mnoha staletími. Počínaje Hippokratem ( 460 - 370 př.n.l.), který už tenkrát na zdravotní potíže doporučoval používat hořké byliny, až ke skvělé bylinkářce Hildegardě z Bingenu.

Čím hořčejší se nám jídlo či bylina zdá, tím víc nám naše tělo signalizuje, že potřebujeme konzumovat takové - hořké - látky. Jakmile je ovšem začneme jíst pravidelně, velmi rychle si na ně zvykneme a později sami poznáme, že se cítíme mnohem lépe.

Nechte se proto i vy nadchnout zázračnou silou ze samotné přírody, silou hořkých látek a umožněte jim, ať pozvednou váš pocit celkové pohody, že se prostě cítíte dobře. Pro tento účel jsme vyvinuli čtyři základní produkty značky BitterLiebe, které se naprosto skvěle doplňují: kapky BitterLiebe, které si nakapete přímo na jazyk, lahodný čaj pro letní i zimní období, superpotravinu (Superfood): prášek s hořkými látkami, který si přidáte do pokrmů během vaření, a kapsle pro všechny, kdo už věří síle hořčin, ale nechtějí okusit jejich hořkou chuť.

Zní vám to dobře? Tak to je dobře - protože takové to také je! Objevte tedy sílu hořkých látek i vy!